Casa Apicultorilor

Autor Subiect: Poze dinupaltinis.  (Citit de 13357 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dinupaltinis

• Full Member
  • Mesaje postate: 124
  • Reputatie: +10/-2
Re: Poze dinupaltinis.
« Răspuns #35 : August 18, 2015, 01:28:02 p.m. »
Si prin cuiburi.
« Ultima Modificare: Septembrie 02, 2015, 11:50:55 p.m. de Api-admin »

Offline dinupaltinis

• Full Member
« Răspuns #36 : August 18, 2015, 02:44:55 p.m. »
Stupina mea in fapt de seara.
« Ultima Modificare: Septembrie 02, 2015, 11:49:30 p.m. de Api-admin »

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #37 : Septembrie 08, 2015, 09:12:00 a.m. »
Frumos!  I-ai a?ezat la linie, milit?re?te, sunt preg?ti?i sa dea piept cu iarna, stau în front pt iernare!
 Întreb totu?i...nu toate ramele trebuie s? fie pline ochi cu miere, cele dinspre mijloc s? fie mai goale, adic? jum?tatea de jos, ca s? aib? unde se baga in celule, nu? Eu le a?ez ca o potcoav?, pline pe margini ?i mai goale în mijloc, iernez o sg fam în stup.  Anul asta am dat gaur? cu o preducea în ramele interioare, ca s? poat? trece dup? mâncare la nevoie, pe cele m?rgina?e nu le-am g?urit, s? ?in? vântul.
   Te întreb pentru ca ?i tu e?ti la munte ?i chiar dac? e altfel clim? la tine, ai geruri ?i timpul asem?n?tor cu cel devl? mine.
« Ultima Modificare: Septembrie 08, 2015, 09:19:16 a.m. de Elena »
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline dinupaltinis

• Full Member
« Răspuns #38 : Septembrie 08, 2015, 07:58:01 p.m. »
Din experienta am observat ca nu e bine ca ramele pt.iernare sa fie arhipline cu miere.As spune ca este chiar rau.
In primul rand au nevoie de celule goale in care sa se inghesuie si sa formeze ghemul.
In al doilea rand ramele fiind pline nu apuca sa consume atita miere si pe la inceputul lui februarie de abia daca ajung la speteaza de sus a ramelor asa ca primul puiet va fi pus doar in colturile ramelor si va fi putin.Fiind putin puiet consumul o sa fie mic si matca o sa cam someze neavind celule goale.

Daca are mai putina miere februarie o sa gaseasca ghemul undeva spre mijlocul ramelor,celule goale o sa fie berechet,si primul puiet o sa fie pe suprafata mult mai mare.
Eu las rame pt iernat cu miere capacita pina la jumatatea ramei plus ce mai e necapacita sub si nu umblu la ei pina la 1 martie cind incep sa le dau sirop.Nu le dau nici un fel de turte.
Important este sa fie cuibul bine strins.
« Ultima Modificare: Septembrie 08, 2015, 08:39:49 p.m. de Api-admin »

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #39 : Septembrie 08, 2015, 11:35:48 p.m. »
    Multumesc frumos pt r?spuns!  A  fost foarte clar, explicit ?i logic, a?a nu poate nimeni gre?i în pregatirea pentru iernare.
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!