Casa Apicultorilor

Autor Subiect: Poze sorin_s2003  (Citit de 5804 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sorin_s2003

• Full Member
  • Mesaje postate: 222
  • Reputatie: +6/-3
Re: Poze sorin_s2003
« Răspuns #10 : Februarie 02, 2014, 05:50:22 a.m. »
Sunt putin inalti intradevar.Astazi au fost 12°C pe la ora 13,chiar ca o boierim.
sorin_s2003

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #11 : Iulie 23, 2014, 12:10:04 p.m. »
 :D     Sorine, vrem sa te auzim! Ce noutati mai ai?

Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline sorin_s2003

• Full Member
  • Mesaje postate: 222
  • Reputatie: +6/-3
« Răspuns #12 : Iulie 23, 2014, 04:31:42 p.m. »
Sunt total in ceata.Desi exista flora la discretie in regiune, astazi am facut un control la magazii,si am constatat ca nu as putea aduna 10 kg demiere de la cei 34 de stupi pe care ii am.Va trebui sa iau o decizie care ma doare tare,credca voi alimenta bine vreo 10 familii, restul ...Nu am puterea financiara sa scot toata prisaca din iarna.Sunt ff suparat. Ce ma intriga cel mai mult este ca merg la cules de (parca as fi la salcam) in masa,parca si-au croit un drum,sunt ff linistite, dar nici macar coronita deasupra puietului nu au facut.Puiet este mult,ramele pontate total,aduc mult polen.
« Ultima Modificare: Iulie 23, 2014, 04:35:45 p.m. de sorin_s2003 »
sorin_s2003

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #13 : Iulie 23, 2014, 08:11:51 p.m. »
Eu cred ca aduc polen pt ca nu este nectar, ploile si noptile reci fac ravagii si mai ploua pana duminica.
Ma doare sufletul da te aud asa, cred ca ai regine bune si e pacat sa le desfaci, poate incerci sa vinzi cateva familii si iei hrana la ceilalti. Iti dau o relatie daca vrei, iei apiinvert unguresc. Randamentul la zahar e 70% si se adauga uzura lor, eu am ajuns la concluzia ca e mai bine cu apiinvert, ele ierneaza bine si ies sanatoase in primavara.
Nu dispera, la noi la munte avem cules si in august si septembrie, daca se opresc ploile poate aduc ceva si ele. Macar scoti din miere, o vinzi si iei hrana pentru ele, nu avem de ales. Oricum in toamna mai unesti cate ceva, daca la anul e un an superbun? E pacat sa-ti decimezi stupina, ai rabdare si incredere in Dumnezeu, ne scoate la liman cumva!
« Ultima Modificare: Iulie 23, 2014, 08:19:47 p.m. de Elena »
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1102
  • Reputatie: +16/-2
  • Dolj
« Răspuns #14 : Iulie 23, 2014, 09:12:22 p.m. »
Sorin, singura ta problema acolo este temperatura. Daca reginele ponteaza inseamna ca este aport constant de nectar. Din pacate intra in stup doar atat cat sa manance puietul. Probabil ca albinele nu pot culege decat o perioada scurta din timp pe zi. Este o situatie dificila. Daca vremea isi reintra in normal este timp de redresare pana in septembrie. Eu cred ca decizi ta este buna, aceea de a alimenta bine atat cat iti permiti din stupina. Totusi mai ai varianta, aceea de a face un fel de hraniri  de stimulare pentru toti stupii pana la 15-20 august si abia apoi sa iei o decizie.
Teoretic o familie buna consuma pe timp de vara cam 200 grame de nectar si polen. Polen cred ca aduc suficient. Ar mai ramane sa pui tu cam 300 grame sirop de zahar la doua zile daca ai timp. In acest fel albinele n-ar mai fi nevoite sa manance din rame cat timpul este rece. Nu mai intru in alte amanunte. Iti spun numai ca daca la o familie pui acum 300 grame sirop 1/1 la doua zile(asta inseamna cam 2kg de zahar), dupa doua saptamani vei constata coronite de 7-8 cm pe fiecare rama cu puiet.
Elena pot sa dezvolt subiectul intr-un topic special dar sa stii ca siropul de zahar este superior de departe tuturor dulcegariilor din magazine si mult mai ieftin. Atata doar ca trebuie preparat!