Casa Apicultorilor

Autor Subiect: POZE GABY  (Citit de 28907 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1102
  • Reputatie: +16/-2
  • Dolj
Re: POZE GABY
« Răspuns #10 : Decembrie 01, 2013, 06:19:43 p.m. »
Nu are nimic dar nu le mai zapaci. Ai pus turta, foarte bine. O sa pui si rama luna viitoare.
Da matale iernezi prima oara bag sama de le zgarmi toata ziua!

Offline doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 871
  • Reputatie: +13/-1
  • CRAIOVA
« Răspuns #11 : Decembrie 01, 2013, 11:25:20 p.m. »
Nu are nimic dar nu le mai zapaci. Ai pus turta, foarte bine. O sa pui si rama luna viitoare.
Da matale iernezi prima oara bag sama de le zgarmi toata ziua!
Nu-l mai certa...e la prima iernare...si e normal sa-si faca griji....Problema e...ca-l mai sperie si "niscaiva meseriasi".....gresesc Gaby???
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

Offline Ionut

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Reputatie: +0/-0
« Răspuns #12 : Decembrie 13, 2013, 07:39:03 p.m. »
salutare, sunt nou aici pe forum... tin sa va spun ca nu am mai iernat pana acuma... si la mine stau albinele tot cam in poza pusa de domnul gabi numai ca am 5 6 rame... stupii sunt destul de grei acuma sper ca nu or termina mierea acolo unde sunt si nu se vor putea deplasa unde este hrana...cei care ati mai iernat ati avut probleme de genul? as avea de ce sa ma preocup? ce as putea sa fac? 

Offline davcosti

• Full Member
  • Mesaje postate: 145
  • Reputatie: +11/-4
  • Tot timpul învatam! Bucuresti-Stupina în Arges!
    • INFO PC
« Răspuns #13 : Decembrie 13, 2013, 08:18:03 p.m. »
 :o ?i la mine e prima iarn?! Dac? ramele care spui c? le ai sunt Full de miere le ajunge pân? intervii, cel pu?in cu Turta Proteic? dup? primul zbor de cur??ire, (Februarie-începutul lui martie, depinde de vreme). Altceva nu mai ai cum s? intervii acum, stai lini?tit s? treac? vâjul!
BINE AI VENIT PE FORUM!

Offline Ionut

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Reputatie: +0/-0
« Răspuns #14 : Decembrie 13, 2013, 08:23:43 p.m. »
nu sunt chiar pline pline... sunt cam jumatate cu miere capacita, adica o rama dadant 1/1 cam jumate este cu miere... tin sa spun ca am o rezerva de miere ( pentru zile negre) dar ma gandesc acuma ca sunt deasupra, dar ieri a fost un pic mai caldut si am deschis un stup unde erau albinele deasupra si erau aproape pana jos... acuma nu stiu ce sa cred si ce sa fac, o sa le fac un control prin ianuarie cand o sa fie o zi mai calduroasa... eu am mai lucrat cu stupi in alta tara industrial sa spun asa si mam hotarat sa incerc asta si acasa.... dar acolo nu sunt iernile ca la noi... cu domnul inainte si speram sa fie bine