Casa Apicultorilor

Autor Subiect: Poze nelutzu-api-cool  (Citit de 7426 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 871
  • Reputatie: +13/-1
  • CRAIOVA
Re: Poze nelutzu-api-cool
« Răspuns #20 : Aprilie 04, 2014, 11:05:14 p.m. »
In curand o sa si colectam ceva.. :)
Nu mi-e clar cum recoltezi polenul. Nu vad un sertar detasabil pentru polen!
Fundul podisorului se rabateaza....are 2 balamale in partea din spate....Cand vrea sa recolteze pune vasul sub colector si deschide ....
Nelutu,modelul e folosit de multi apicultori,dar daca nu reusesti sa faci zilnic operatiunea de recoltare,poti avea probleme cu alterarea polenului....si in cazul acesta poti face aerisiri in partile laterale,pe care le acoperi cu plasa...
SPOR!!!
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

Offline nelutzu-api-cool

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Reputatie: +0/-1
« Răspuns #21 : Aprilie 05, 2014, 11:48:34 p.m. »
   Nelutzu iti voi raspunde pe rand.
   Ai dreptate in tot ce zici, eu le stiu la fel de bine ca si tine, sa stii ca ne asemanam ca mod de gandire si ca fire, parca tu ai fi fiul meu! Poate tu ai mai mult timp pe care sa-l aloci studiului si cel mai important, tu ai timpul de partea ta, asa ca sunt sigura ca vei fi un bun apicultor. Eu deja stiu cat de putin stiu si imi dau seama cat mai am de muncit si de invatat: foarte mult. Trebuie sa stii ca avem aceeasi vechime in apicultura, ne-am apucat amandoi in anul de de gratie 2013!   :D
   Mihai, baiatul meu nu este apicultor, dar nu se stie... acum nu este in tara, e pe-al doilea an de cand lucreaza in Dubai. Cand va reveni aici sunt sigura ca va imbratisa acest hobby, dar nu si meserie; el ne-a spus de binefacerile apiculturii, ne-a indemnat sa incercam, eu eram doar consumatoare de produse apicole, nimic mai mult.
Doamna Elena, va multumesc pentru aprecieri, si va asigur si de aprecierea mea..ma bucur ca sunt printre noi femei ca dumneavoastra pasionate de apicultura.. :) si, cine stie, poate ca alaturi de fiul dv veti trece de la nivelul de hobby, la nivel de afacere de familie.
Sa va ajute Dumnezeu, si sa va dea un an apicol foarte bun. 8)
Vreau ca tot omul s? priceap?
Aceast? diferen?? mare:
Albina moare când în?eap?
Iar el, de nu în?eap?, moare!

Offline nelutzu-api-cool

• Newbie
  • *
« Răspuns #22 : Aprilie 06, 2014, 12:00:24 a.m. »
In curand o sa si colectam ceva.. :)
Nu mi-e clar cum recoltezi polenul. Nu vad un sertar detasabil pentru polen!
Fundul podisorului se rabateaza....are 2 balamale in partea din spate....Cand vrea sa recolteze pune vasul sub colector si deschide ....
Nelutu,modelul e folosit de multi apicultori,dar daca nu reusesti sa faci zilnic operatiunea de recoltare,poti avea probleme cu alterarea polenului....si in cazul acesta poti face aerisiri in partile laterale,pe care le acoperi cu plasa...
SPOR!!!
Ai dreptate, Doru.. Asa se face actiunea de colectare la modelul asta.. :) Cat despre alterarea polenului, nu cred ca o sa fie probleme..nu intentionez sa il montez decat la culesul de rapita..in preajma gradinii noastre este un lan de rapita, la nici 200m..mai este putin pana infloreste, dar intentionez sa montez colectorul, iar seara sa il golesc, iar daca il las, o sa il las maxim pana a doua zi, deci nu o sa aiba timp polenul sa se altereze in 24h.. ;)
Spor si tie!!!  :D
Aceast? diferen?? mare:

Offline nelutzu-api-cool

• Newbie
  • *
« Răspuns #23 : Mai 01, 2014, 10:29:26 a.m. »
Si..colectorul in actiune: colectam niste polen de Rapita.. ;)

https://www.youtube.com/watch?v=5TRDXrfJNVo&feature=youtu.be
Aceast? diferen?? mare:

Offline miky

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
  • Reputatie: +7/-2
« Răspuns #24 : Iulie 28, 2015, 07:10:39 a.m. »