Casa Apicultorilor

Autor Subiect: Elena  (Citit de 27097 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1102
  • Reputatie: +16/-2
  • Dolj
Re: Elena
« Răspuns #10 : Iunie 23, 2014, 04:22:20 p.m. »
Si frumoase si utile mai ales. Va trebui sa mai scurtezi din placuta de zbor pentru ca o sa te deranjeze la transport si oricum roii nu au nevoie de o placa asa de mare.

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #11 : Iunie 23, 2014, 11:58:54 p.m. »
Multumesc domnilor! Sunt tare bucuroasa ca va plac! :D  E drept ca sunt lungi scandurelele, voi vedea.
Azi am mai facut una pe 7 rame, cred ca pot ierna in ea.
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #12 : Iunie 24, 2014, 11:25:41 p.m. »
       As vrea sa intreb ce matci ar putea fi astea doua pe care le-am pozat ieri, una e cu abdomenul negru, iar alta e galbuie, mai ales pe burta. Ele sunt diferite dar ambele foarte bune, celelalte seamana cu ele sau sunt maro. Acum le marchez eu, le prind intre degete, e usor si simplu, numai sa le vad; inca n-am verzi, astept.
       Acum am o problema mare cu o familie, acum 3 sapt. am facut prostia de a taia botca de schimbare linistita (nu am cautat pana la capat in stup si am crezut ca vor sa roiasca, prostia incepatorului necunoscator!) si acum e un dezastru in stup, cred ca matca e trantorita (sau poate s-au besmeticit?), ieri am pus o rama cu oua in cuib si verific daca au tras botca imediat ce-mi permite vremea. Asa arata o rama ouata: ca in poza 3.
Ce-i de facut, ce ma sfatuiti? Daca arata rama ca la besmetice sa-mi spuneti, va rog! Daca rastorn stupul la 20 m se intorc si albinutele tinere sau le pierd?
« Ultima Modificare: Iulie 25, 2014, 11:09:30 p.m. de Api-admin »
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1102
  • Reputatie: +16/-2
  • Dolj
« Răspuns #13 : Iunie 26, 2014, 06:08:04 a.m. »
In situatia asta nu-ti ramane decat sa schimbi tu matca daca pe ele nu le-ai lasat. Daca faci vreo manevra si scuturi toate albinele jos se vor intoarce toate nu-ti face griji.
In ce priveste matca nu poate sa fie decat tot "carpatina" Problema e ca nici rasa noastra autohtona nu mai se gaseste in stare pura. S-au tot corcit cu tot felul de alte rase.

Offline dinupaltinis

• Full Member
  • Mesaje postate: 124
  • Reputatie: +10/-2
« Răspuns #14 : Iunie 30, 2014, 07:30:12 p.m. »
[ As vrea sa intreb ce matci ar putea fi astea doua pe care le-am pozat ieri, una e cu abdomenul negru, iar alta e galbuie, mai ales pe burta. Ele sunt diferite dar ambele foarte bune, celelalte seamana cu ele sau sunt maro. Acum le marchez eu, le prind intre degete, e usor si simplu, numai sa le vad; inca n-am verzi, astept]

Doamna Elena,unii crescatori de albine de la noi le numesc ,,maidaneze",si spun ca nu-s bune de nimic.Si eu tot din astea am si sunt foarte multumit de ele,in special anul acesta cind altii nici n-au gustat mierea de salcam eu am avut magaziile pline ochi si acum la tei sper sa le umple din nou. ;D