Casa Apicultorilor

Autor Subiect: Elena  (Citit de 27096 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Elena

• Hero Member
  • Mesaje postate: 968
  • Reputatie: +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
Re: Elena
« Răspuns #5 : Iunie 16, 2014, 11:40:40 p.m. »
        Dupa ce-am tras mierea de salcam am prins gustul pastoralului! :D :D :D
        Am dus 10 stupi la tei, i-am plasat intr-o livada la cineva la 3-400 m de padure, sambata era inflorita teita, sper ca indata se deschide si teiul pucios, acolo este mai mult tei alb, argintiu, dar ala prin iulie va fi asa ca o luna de zile mi-am luat de-o grija. Sper sa cladeasca tot in caturi si sa reusesc sa fac cateva roiuri, mai ales matcile ma intereseaza.
« Ultima Modificare: Iulie 25, 2014, 11:04:06 p.m. de Api-admin »
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline un OM

• Full Member
  • Mesaje postate: 128
  • Reputatie: +6/-1
« Răspuns #6 : Iunie 21, 2014, 11:11:00 p.m. »
Cand mergeti la tei este important sa fie la o distanta de 300-500 m de masiv. O zona pentru...decontaminare.
Spor in toate.

Offline Elena

• Hero Member
« Răspuns #7 : Iunie 21, 2014, 11:40:28 p.m. »
     Multumesc pentru sfaturi, le primesc cu placere si bucurie!
     Si de data asta Dumnezeu a avut grija de mine! Imi facuse cineva o legatura cu o persoana care era chiar pe liziera dar tipul m-a refuzat, se teme de ele si astfel am cautat din om in om si prin intermediul unui apicultor din sat am ajuns aici, locul perfect! Se vede din poza unde e padurea, e asa cum zici tu Omule. Nu sunt vrednica sa multumesc pentru ceea ce primesc. Am citit undeva ca daca nu se departeaza de padure mirosul puternic le imbata si raman in padure, se pierd, trebuie sa se desparta de miros pentru orientare.
Campulung Moldovenesc

Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline Elena

• Hero Member
« Răspuns #8 : Iunie 22, 2014, 12:06:26 a.m. »
Acum voi pune primele mele lucrari, "opere de arta" facute fara nici un ajutor!
Aveam niste lambriu in pod, uscat, de 20 de ani, mi-a picat fisa sa-l folosesc la roinite pe 5 rame, izolatie super, cred ca o fam mica ar putea ierna in ea, le-am imbinat in nut si feder dar am pus aracet, o sa le am cat voi trai... ;D :D ;).
     Stiu ca au defecte, am taiat la prima prea scurt, a doua e mai reusita, sa vedeti urmatoarele!
« Ultima Modificare: Iulie 25, 2014, 11:06:19 p.m. de Api-admin »
Campulung Moldovenesc

Offline dinupaltinis

• Full Member
  • Mesaje postate: 124
  • Reputatie: +10/-2
« Răspuns #9 : Iunie 23, 2014, 11:41:13 a.m. »
Chiar frumoase.Bravo.